Na Vsetín zavítala evropská špička brazilského jiu-jitsu

O víkendu 18. a 19. března hostil Vsetín mezinárodní turnaj v brazilském jiu jitsu světové organizace ADCC (Abu Dhabi Combat Club). Krom koronavirové pauzy v roce 2021 se tyto závody na Vsetíně konají už od roku 2015. I letos je ve sportovní hale Na Lapači pořádala místní akademie Copacabana Valachien Gym ve spolupráci se Střediskem volného času a plaveckou školou Alcedo Vsetín a Sportovním klubem policie Vsetín.

Na Vsetín zavítala evropská špička brazilského jiu-jitsu

Letošní ročník byl výjimečný tím, že byl premiérově rozdělen do dvou dnů. Zapojilo se do něj na čtyři stovky závodníků ze 13 zemí.


První den turnaje se nesl v duchu no gi, tedy zápasů bez gi (kimona). Domácí akademii reprezentoval tradičně větší počet zápasníků a zápasnic v kategoriích dětí, juniorů i dospělých, než na jiných turnajích. Pro hodně z nich to byl vůbec první turnaj nebo zápasili po dlouhé době, většinou si tak odnesli „pouze“ cenné zkušenosti a chuť do dalších turnajů.


Antonín Holec v kategorii Beginners -70 kg bral 5. místo. Stejné umístění vybojovali v kategorii Beginners -83 kg Ondřej Zbránek a Jiří Martínek. Zbránek se pak v kategorii Masters +35 let -83 kg blýskl 1. místem. Filip Zralý v kategorii Intermediate -76 kg vybojoval 3. místo a ve výkonnostně vyšší kategorii Professionals skrz krásné zápasy přinesl oddílu 2. místo. Jura Závodný v kategorii Professional -83 kg obsadil 3. místo a stejně tak si vedla Karolín Hermanová v kategorii Women Professional Open. Filip Futák v kategorii Boys 13 – 14 let Intermediate -60 kg s přehledem triumfoval. V soutěži týmů tak Copacabana Valachien Gymu patřilo krásné 6. místo z celkového počtu 40 akademií.


Druhý den turnaje patřil turnaji v gi, tedy v kimonech a vsetínské barvy reprezentoval ještě větší počet dětí a dospěláků. Antonín Holec skončil v kategorii White Belts -70 kg na 4. místě. Ondřej Zbránek v kategorii White Belt Masters +35 let -100 kg vybojoval 2. místo a Jakub Chovanec při své premiéře 4. příčku. Zkušenosti si odnesl také Lukáš Svoboda, který startoval v kategorii Blue belts -83 kg a bral 4. místo. Stejně skončil David Bartůněk, který hájil barvy vsetínského oddílu v kategorii Blue belts -91 kg. Jura Závodný neomylně ovládl kategorii Purple, Brown, Black belts -83 kg. V ženách měli domácí dvě želízka v ohni v kategorii Women Purple, Brown, Black belt. Karolína Hrabětová triumfovala a Karolína Hermanová obsadila kvůli zranění kolene „až“ 3. místo.


V dětských kategoriích předvedla fantastický výkon Zuzana Chrástecká. Patřilo jí 2. místo v Kids Mix 9 – 10 let +40 kg, Barboře Řepkové pak při premiérovém vystoupení 8. místo. Ondřej Vrána a Jiří Spitzer v kategorii Boys 11 – 12 let Intermediate -40 kg skončili bohužel bez medaile na 4. a 5. příčce. Štěpán Futák o kategorii výš (-45 kg) vydřel 2. pozici. Bronz si v kategorii Boys 13 – 14 let Beginner -50 kg připsal Dominik Hrtáň a stejné umístění v kategorii Boys 13 – 14 let Intermediate -60 kg Matyáš Jakubec. Filip Futák v kategorii Boys 13 – 14 let Intermediate +65 kg slavil stříbro, které napodobil v kategorii juniorů 15 – 17 let Blue belts +80 kg Nikolas Matzenauer.


„Nejkrásnější ale je naše vítězství v soutěži týmů dospělých, do které bylo hodnoceno celkem 20 akademií z celé Evropy, a 11. místo v soutěži týmů dětí. Za takovou skvělou reprezentaci v obou dnech turnaje a samozřejmě neocenitelnou pomoc s chystáním a sklízením haly letí ke všem členům naší akademie,“ 

konstatoval trenér Copacabana Valachien Gymu Jan Tichý a pokračoval:

 

„Celkově se turnaj velmi vydařil. Pro vítěze a v dětských kategoriích do 10 let pro všechny medailisty jsme měli opět připraveny tradiční frgály a další ceny od sponzorů, jako byla kimona, sportovní trika, CBD doplňky, zubní pasty a pro děti pak pomůcky na trénování postřehu. Za finanční podporu patří poděkování městu Vsetín, které nám umožnilo uspořádat turnaj evropské úrovně.“


Copacabana Valachien Gym ale po úspěšných vsetínských závodech nepolevuje v činnosti a jeho členové se chystají na další turnaje.

 

„Na jaře ještě plánujeme prodloužený víkend na Revice ve Vizovicích, kde míváme soustředění dvakrát ročně už od roku 2014, a pochopitelně seminář s naším profesorem Markem Pasierbskim z Copacabana BJJ Team ve Varšavě,“ 

uzavřel Tichý.Michal Horský